Skip to main content
Darmowa wysyłka od 159,00 zł

SC20D

Regulator do kolektorów słonecznych

Sterownik do systemów solarnych SC20D na szynę DIN

Regulator do kolektorów słonecznych SC20D to urządzenie, które pozwala kontrolować temperaturę w instalacjach solarnych z kolektorami słonecznymi oraz sterować pompą kolektora i dodatkowym źródłem ciepła. Kotły bądź grzałki, pełniące rolę drugiego źródła ciepła, są załączane w okresach niewielkiego bądź umiarkowanego nasłonecznienia, kiedy energia z kolektorów uniemożliwia podgrzanie zasobnika. Możliwa bezpośrednia współpraca z pompą niskonapięciową.

Skonfiguruj produkt
Zasilanie
199,00 zł netto
244,77

Regulator do kolektorów słonecznych SC20D - właściwości

Regulator przeznaczony jest do kontroli temperatury w instalacji kolektorów słonecznych. Urządzenie umożliwia pomiar różnicowy, kiedy różnica temperatur między zasobnikiem i kolektorem przekracza zadaną wartość. Szeroki zakres konfiguracji sprawia, że urządzenie może być stosowne w układach typowych oraz rozbudowanych. Ustawianie parametrów odbywa się w oparciu o pomiary czujników temperatury. Produkt został zabezpieczony przed zamarzaniem oraz przegrzaniem zasobnika. Dużym udogodnieniem jest obecność sygnalizatora dźwiękowego, który alarmuje użytkownika o przekroczeniu zadanych wartości temperatury oraz uszkodzeniu czujnika.

W zestawie znajdują się ponadto dwie sondy temperatury ze stali nierdzewnej.

Sterownik solarny SC-20D - dane techniczne

Model SC20D służy do obsługi solarów – pozwala na pomiar różnicowy (regulator załączy wyjście, gdy różnica między solarem a zasobnikiem jest większa niż zadana wartość). W zestawie są dwa czujniki temperatury, wyjście główne 20A i alarmowe 8A. Dokładność pomiaru i nastawy wynosi 0,1 stopnia Celsjusza. Urządzenie jest wyposażone w czytelny wyświetlacz LED.

Regulator SC20D 12V DC będzie odpowiednim wyborem do bezpośredniej współpracy np. z pompą niskonapięciową. Zastosowanie takiej pompy pozwala uzyskać naturalne dopasowanie efektywności urządzenia do bieżącej wydajności kolektora.

Sterownik solarny SC20D - sposób działania

Regulator ESCO załącza pompę kolektora po uzyskaniu odpowiedniej temperatury czynnika, czyli po uzyskaniu wymaganej różnicy (T2-T1) między wskazaniami zasobnika (T1) i kolektora (T2). Zadaniem dodatkowego wyjścia jest monitorowanie wartości T1 oraz załączanie dodatkowych urządzeń w funkcji ochrony zasobnika przed zamarzaniem (spadek, np. poniżej 5°C) lub przegrzaniem (przy wzroście temperatury np. powyżej 85°C), funkcji sterowania pompą cyrkulacyjną C.W.U. (po osiągnięciu zadanej temperatury, np. 40°C) oraz funkcji dogrzewania (aktywowanie dodatkowego źródła ciepła w przypadku uzyskania wartości mniejszych niż wskazane). Wskazania z czujnika kolektora i zasobnika są udostępniane naprzemiennie co 3 sekundy. Użytkownik może zmienić ustawienia w taki sposób, aby uzyskać tylko jeden odczyt.

Regulator temperatury w instalacjach kolektorów słonecznych - alarm

Producent ESCO wdrożył przydatne funkcjonalności, które ułatwiają kontrolę temperatury w instalacjach kolektorów słonecznych. Na szczególną uwagę zasługuje alarm temperatury MIN i MAX oraz sygnalizacja dźwiękowa awarii czujnika lub przekroczenia wartości pomiarowych wyliczanych przed rozruchem urządzenia. Wejście logiczne spełnia rolę wejścia alarmowego. Jego zadaniem jest sygnalizowanie uszkodzenia układu po załączeniu ogranicznika temperatury STB z manualnym resetem. Kiedy dojdzie do awarii można podtrzymać stan aż do ręcznego skasowania przyciskiem.

Wskazówki instalacyjne

Regulator powinien być instalowany na szynie DIN i w miejscach, w których nie panują zbyt wysoka temperatura i wilgotność, oraz nie zachodzi kondensacja. Aby zapewnić najwyższą efektywność pracy trzeba zadbać o system wentylacyjny, który odprowadzi nadmiar ciepła.

 

Dane techniczne

wejścia 

czujnik zasobnika (T1):

czujnik kolektora (T2):

logiczne:

NTC 5kW przy 25°C B25/50=3470

NTC 5kW przy 25°C B25/50=3470

dwustanowe NO/NC (alarmowe z ogranicznika STB)

Zakres pomiarowy:

-50...+150°C

Wyjścia:

przekaźnikowe 20A 250VAC 4500W,
przekaźnikowe 8A 250VAC 1500W,

Okres próbkowania:

330 ms

Rozdzielczość wskazań:

0,1°C w całym zakresie

Rozdzielczość nastawy:

0,1°C w całym zakresie

Wyświetlacz:

LED, 4 cyfry o wysokości 11mm z ikonami graficznymi

Metoda regulacji:

ON-OFF z histerezą

Dokładność regulacji:

ustawiana w zakresie 0,1...20,0°C

Funkcje dodatkowe:

- alarm temperatury MIN i MAX
- dźwiękowa sygnalizacja alarmu temperatury i awarii czujnika
- funkcja SMART
- odszranianie dla aplikacji chłodniczych

Montaż:

szyna DIN TH-35

Stopień i klasa ochrony:

IP65/ II

Pobór mocy:

max 3 VA

Warunki pracy:

-5...60°C; 0...85%RH (bez kondensacji)

Pliki do pobrania

Instrukcja pdf Pobierz plik

Gwarancja

Gwarancja 24 miesiące dla paragonu lub faktury bez podanego NIP
Gwarancja 12 miesięcy dla firmy

Nasi Specjaliści polecają również:

Przeczytaj porady naszych ekspertów