Skip to main content
Darmowa wysyłka od 159,00 zł

SST-2

sterownik suszarni tytoniu - Psychometr

SST-2 sterownik suszarni tytoniu 

Sterownik SST-2, przeznaczony do zarządzania procesem suszenia tytoniu, to urządzenie wyposażone w dwa wejścia pomiarowe temperatury oraz dwa wyjścia sterujące. Regulator od ESCO jest efektywnym zamiennikiem tradycyjnych higrostatów, które nie poradziłyby sobie w warunkach silnej kompensacji pary wodnej.

524,00 zł netto
644,52

Sterownik suszarni tytoniu - charakterystyka

Regulator od producenta ESCO to urządzenie do zastosowań przemysłowych, które może być wykorzystane do utrzymania wysokiej wartości wilgotności bądź jako miernik wartości psychometrycznej. Model SST-2 przeznaczony jest do kompleksowej regulacji procesu suszenia tytoniu, co pozwala uzyskać najwyższą powtarzalność jakości suszu. W oparciu o wskazania termometru suchego i mokrego istnieje możliwość sterowania piecem oraz siłownikiem klapy. Na szczególną uwagę zasługują funkcjonalna konstrukcja oraz czytelny wyświetlacz (duży i transparentny ekran LCD), na którym pojawiają się komunikaty o konkretnych procesach zachodzących w suszarni. 

Sterownik suszarni tytoniu (psychometr) - zasada działania 

Sterownik SST-2, przeznaczony do zarządzania pracą suszarni, działa w systemie kilkuetapowym. Na początku nagrzewa komorę urządzenia grzewczego do temperatury wstępnej. Kolejnym krokiem jest osuszenie powietrza przez otwarcie bądź zamknięcie klapy. Zarządzanie pracą pieca i klapy jest zależne od wskazań termometru suchego oraz mokrego. Na tym etapie nastawia się także narost / przyrost temperatury na godzinę. Wzrost temperatury następuje stopniowo i samoistnie. Po dojściu do docelowej wartości regulator podtrzymuje wartości temperatur w komorze. 

Konfiguracja temperatury w modelu SST-2

Sterownik SST-2 jest łatwo konfigurowalny, a jego obsługa - w pełni intuicyjna. Użytkownik ma możliwość ustawienia temperatury wstępnej, przyrostu temperatury na godzinę oraz temperatury końcowej suchej i mokrej. Przez temperaturę wstępną rozumie się wartość nastawy temperatury w fazie ogrzewania. Po jej osiągnięciu sterownik przechodzi w etap suszenia. 
Warto przy tym zaznaczyć, że urządzenie ma funkcję zapamiętywania, które jest niezwykle przydatna w przypadku awarii zasilania. Po ponownym restarcie sterownik rozpoczyna zaniechaną pracę, kontynuując proces suszenia. Po zakończeniu działania regulator podtrzymuje końcowe nastawy. Aby zacząć cały proces od początku, wystarczy nacisnąć przycisk i przytrzymać go przez 3 sekundy aż do wyświetlenia się napisu RESTART.

Sposób montażu sterownika suszarni 

Sterowniki suszarni występują w wariantach z ekonomicznym siłownikiem lub siłownikiem ze sprężyną. W przypadku sterownika ze sprężyną (automatycznym powrotem) klapa zamyka się sama po zdjęciu napięcia z zacisków. Zarządzanie urządzeniem grzewczym może odbywać się napięciowo lub beznapięciowo. W przypadku sterownika z ekonomicznym siłownikiem urządzenie steruje zamykaniem i otwieraniem klapy. Podobnie jak w przypadku pierwszego wariantu piec może być sterowany napięciowo lub beznapięciowo. 

Histereza regulacji termometrów

Sterownik ESCO kontroluje temperaturę z zadaną histerezą, załączając palnik pieca w celu zachowania wartości termometru suchego z żądaną dokładnością. Regulator kontroluje również temperaturę termometru mokrego. W przypadku jej przekroczenia o zadaną wartość histerezy, dochodzi do otwarcia siłownika kominka w celu wyprowadzenia nadmiaru wilgoci. Kiedy temperatura zostanie obniżona do wymaganych wskazań, sterownik na powrót zamyka kominek.

 

Wartości które może ustawić użytkownik:

1. temperatura wstępna - wartość nastawy temperatury w etapie agrzewania po osiągnięciu której regulator przechodzi w etap suszenia.

2. przyrost temperatury na godzinę - wartość z jaką prędkością zwiększana jest wartość nastawy temperatury

3. temperatura końcowa suchy - wartość temperatury sterująca piecem w III etapie (podtrzymanie)

4. temperatura końcowa mokry - wartość temperatury sterująca siłownikiem klapy w III etapie (podtrzymanie)

Urządzenie można wykorzystać do:

 • sterowania pracą suszarni tytoniu
 • utrzymywaniu wysokiej wartości wilgotności (w miejscach gdzie tradycyjne higrostaty poprzez kompensację pary wodnej zawodzą)
 • jako miernik wartości psychometrycznej/wilgotności

 

 

 

1/ Schemat podłączenia Sterownika suszarni SST-2

Siłownikiem ze sprężyną ( z automatycznym powrotem) do otwierania klapy na 230V~ (wersja najczęściej spotykana) - po zdjęciu napięcia z zacisków siłownika klapa zamyka się sama.

Piec może być sterowany w zależności od podłączenia: napięciowo lub beznapięciowo styk NO.

------------------------------------------------------------------------------------------

2/ Schemat podłączenia Sterownik suszarni SST-2 z ekonomicznym siłownikiem

Sterownik steruje zamykaniem i otwieraniem klapy. Wersja ta pozwala zastosować tani siłownik od bram wjazdowych.

Piec może być sterowany w zależności od podłączenia: napięciowo lub beznapięciowo styk NO.

 • Zakres pomiarowy: -50°C...+150°C
 • Rozdzielczość: 0,1°C
 • Dokładność: +/-1°C
 • Warunki pracy: 0...60°C; 20...85%RH (bez kondensacji)
 • Wejścia: czujnik temperatury NTC 5kOhm przy 25°C x 2
 • Wyjście sterujące: 2 x przekaźnikowe 10A,
 • Wyświetlacz: LCD z podświetleniem 2x16 znaków
 • Zasilanie: 230V~ +/-10%

Pliki do pobrania

Instrukcja pdf Pobierz plik

Gwarancja

Gwarancja 24 miesiące dla paragonu lub faktury bez podanego NIP
Gwarancja 12 miesięcy dla firmy

Nasi Specjaliści polecają również:

Przeczytaj porady naszych ekspertów