Skip to main content

Termostaty pokojowe: klasyczne czy z funkcją WiFi? Jakie urządzenie wybrać do sterowania ogrzewaniem.

 

  • Modele termostatów pokojowych
  • Funkcja WiFi w sterownikach pokojowych
  • Intuicyjna obsługa i zdalne sterowanie temperaturą za pomocą smartfonu

 

Termostaty pokojowe - jakie urządzenie wybrać do sterowania ogrzewaniem w domu, budynku firmowym czy innej nieruchomości? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób.

Termostaty pokojowe wyposażone w moduł WiFi pozwalają na zdalną kontrolę, podgląd i zamianę nastaw. Pozwalają również na definiowanie dodatkowych funkcji realizowanych poprzez chmurę, jak zmiana nastawy na podstawie lokalizacji, na podstawie warunków atmosferycznych czy dowolnej ilości zmian nastaw (zaawansowany harmonogram).

Termostaty pokojowe wifi ESCO

TC410WIFI,TC710WIFI, TC710B Wifi  są to modele do elektrycznego ogrzewania podłogowego, grzejnikowego, a TC720WIFI i TC720B WIFI to model dostosowany do sterowania kotłami grzewczymi z stykiem bez napięciowym.

A więc o co chodzi z tą funkcją WiFi w termostatach pokojowych…

Najprościej rzecz ujmując - dzięki funkcji WiFi i połączeniu aplikacji z termostatem możesz sterować swoim ogrzewaniem z każdego miejsca na świecie. Programowanie takich termostatów może również odbywać się z poziomu urządzenia: wtedy wszystkie harmonogramy ustawiamy na urządzeniu.

Jesteśmy w pomieszczeniach temperatura jest wyższa kiedy z nich nie korzystamy obniżamy temperaturę.

Dla kogo sprawdzą się urządzenia z funkcją WiFi do sterowania ogrzewaniem?

Dla osób, które lubią nowoczesne rozwiązania ułatwiające zarządzanie swoimi nieruchomościami lub wdrażają rozwiązania typu: smart home, który umożliwia intuicyjną obsługę i zdalne sterowanie różnymi systemami w inteligentnych domach.

Wyobraźmy sobie kilka sytuacji:

  1. Masz nienormowany tryb pracy – często wracasz o różnych porach do domu. Kiedy jesteś poza domem możesz w dowolnej chwili z dowolnego miejsca za pomocą telefonu obniżyć lub podwyższyć temperaturę w pomieszczeniach, dzięki czemu będziesz ograniczał zużycie energii. Po powrocie do domu zapewnisz sobie komfort cieplny.
  2. Posiadasz nieruchomość z której korzystasz okresowo – nie chcesz by była ona ogrzewana podczas twojej nieobecności, jednak kiedy przyjeżdżasz na miejsce chcesz mieć określoną temperaturę w pomieszczeniach. Zdalnie za pomocą aplikacji w telefonie możesz przed planowanym przyjazdem ustawić by termostat pokojowy WiFi nagrzewał obiekt.
  3. W twojej firmie pracuje wiele osób w różnych godzinach – niektórzy w swoich pomieszczeniach lubią mieć ciepło, inni chłodno. Jak to w życiu bywa nie raz zostawiamy włączone grzanie na max nawet wtedy gdy nie ma nas przez wiele godzin lub dni w firmie. Dzięki zdalnej komunikacji możesz sprawdzić w aplikacji czy po zamknięciu twoje firmy – temperatura w pomieszczeniach nie jest zbyt wysoka. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji za pomocą przycisku w telefonie zmieniasz ustawienia na regulatorze temperatury.

Przewodowe i bezprzewodowe termostaty pokojowe z ekranem dotykowym lub sterowaniem za pomocą przycisku

Niewątpliwa zaleta termostatów pokojowych bez modułu WIFI to niższa cena. Sterowniki tego typu posiadają wszystkie podstawowe funkcjonalności dostępne z poziomu urządzenia. Oznacza to, że musimy na urządzeniu ustawiać i programować parametry temperatury.

Pozwalają one na pracę manualną lub z harmonogramem 7 dniowym lub z 5 dniami roboczymi i 2 dniami wolnymi od pracy. Przy ustawieniu harmonogramu zmiana temperatury będzie następowała automatycznie, regulator temperatury będzie zmieniał parametry na podstawie czasu.

Urządzenia te pamiętają nastawy po zaniku prądu i posiadają zegar czasu rzeczywistego, który nawet po zaniku zasilania powoduje, że termostat pamięta która jest godzina oraz dzień tygodnia i może kontynuować pracę po zaniku zasilania.

Termostaty pokojowe marki ESCO

Modele dostosowane do sterowania kotłami CO, gazowymi czy pompami ciepła: TC320,TC320SR,TC520, TC720 WIFI, TC720B WIFI,  TC920. Modele pozwalające wysterować urządzenia o większej mocy jak grzejniki elektryczne, maty grzewcze, folie podczerwieni: TC410 WIFI, TC411,TC510,TC710, TC710 WIFI, TC710B WIFITC910.

Dla kogo sprawdzą się klasyczne termostaty temperatury?

Dla osób, które mają regularny tryb dnia i korzystają z jednej nieruchomości.

W przypadku gdy jest w domu za zimno lub za gorąco ręcznie na urządzeniu zmieniają temperatury lub ustawiają harmonogram według którego sterownik ma włączać ogrzewanie w domu.

O czym pamiętać przed wyborem i zakupem termostatu do domu lub innego typu nieruchomości.

Jeśli chcesz oszczędzić energię, którą zużywasz do ogrzania domu musisz pamiętać by w twoim obiekcie została zamontowana odpowiednia ilość termostatów – najlepiej 1 urządzenie w każdym pomieszczeniu.

Oto kilka przykładów w jaki sposób możesz sterować temperaturami w twoim domu:

  1. Sypialnia przebywasz w niej najmniej godzin. Termostat zamontowany w tym pomieszczeniu powinien mieć więc ustawioną niższą temperaturę w ciągu dnia, a grzanie w nocy. Godzinę przed pójściem spać termostat może rozpocząć nagrzewanie pomieszczenia.
  2. Kuchnia, salon, to pomieszczenia z których korzystamy najczęściej - kiedy nie ma nas w domu temperatura powinna być niższa, przed naszym powrotem urządzenie rozpocznie grzanie. Kiedy idziemy spać temperatura powinna zostać obniżona. Godzinę przed obudzeniem się termostat może rozpocząć nagrzewanie tego pomieszczenia by po przebudzeniu temperatura była dla nas optymalna i komfortowa.
  3. Łazienka to pomieszczenie w którym chcemy mieć stałą temperaturę. Termostat tylko podczas naszej nieobecności w budynku może mieć ustawioną niższą temperaturę. Natomiast kiedy przebywamy, niezależnie od pory dnia czy nocy – temperatura na urządzeniu może być stała.