Skip to main content

Temperatura w pomieszczeniach: jaki harmonogram grzewczy ustawić w termostacie.

 

 • Minimalna temperatura w domu
 • Optymalna temperatura w domu i mieszkaniu
 • Sterowanie ogrzewaniem: harmonogram w termostat pokojowych

 

Minimalna temperatura w domu

Ustalenie harmonogramu dla poszczególnych pomieszczeń nie jest takie jednoznaczne jak się wydaje. Jaka powinna być minimalna temperatura w domu podczas nieobecności – nie powinna być niższa niż 15-16°C. Należy pamiętać, że im niższa temperatura podczas nieobecności w domu i mieszkaniu, tym więcej czasu potrzeba na ogrzanie pomieszczenia po powrocie.

Jaka powinna być temperatura w poszczególnych pomieszczeniach:

 • Kuchnia - temp. powinna oscylować w okolicach 18-20°C dlatego, że to miejsce, gdzie przygotowywane są posiłki – pracujący czajnik czy płyta grzewcza podnoszą temperaturę powietrza.
 • Temperatura powietrza w salonie powinna być przede wszystkim komfortowa, na początek warto ustawić temperaturę z zakresu 22-24°C i dostosować do swoich preferencji.
 • Optymalna temperatura powietrza w łazience powinna być ok 1-2°C wyższa niż w salonie – im wyższa temperatura tym łatwiej para wodna opuści łazienkę i będzie przyjemniej po kąpieli.
 • Sypialnia jest miejscem, gdzie można utrzymywać niższą temperaturę w stosunku do salonu można obniżyć ją o 2-4°C, najzdrowsza temperatura oscyluje w okolicy 17-18°C, która pozytywnie przekłada się na sen.

Jak regulować temperaturę: ustawienie harmonogramu na termostacie

 1. Sypialnia - termostat powinien utrzymywać minimalną temperaturę w sypialni podczas naszej nieobecność. Godzinę przed pójściem spać urządzenie powinno rozpocząć nagrzewanie do temperatury, którą uważamy dla siebie za komfortową. Godzinę przed naszym przebudzeniem regulator może rozpocząć podgrzewanie, aby po przebudzeniu wstać do nagrzanego pomieszczenia.
 2. Salon jest prostym przykładem, gdzie zazwyczaj wystarczy ustawić wyższą temperaturę (najczęściej jest to optymalna temperatura w domu) podczas godzin, w których przebywają tam domownicy, a w pozostałym okresie wystarczy nastawa minimalna.
 3. Łazienka wymaga ustawienia komfortowej temperatury, gdy jesteśmy obecni w budynku. Na czas kąpieli termostat może podwyższyć temperaturę. Podczas naszej nieobecności w budynku temperatura w pomieszczeniu powinna być minimalna.
 4. Kontrola temperatury w pomieszczeniu takim jak kuchnia powinna opierać się o harmonogram: rano komfortowa, po wyjściu minimalna a podczas przygotowywania obiadu niższa niż komfortowa.