Skip to main content

Przechowywanie i transport dzieł sztuki

 

  • Warunki przechowywania dzieł sztuki

  • Zdalna kontrola transportu

  • Urządzenia do kontroli transportu

  • Urządzenia do rejestracji dla przewoźników

 

 

      Nieodpowiednie warunki przechowywania i transportu dzieł sztuki są zagrożeniem dla właściciela i nabywcy. Dzieła sztuki posiadają zazwyczaj dużą wartość, nie tylko finansową, dlatego należy dokonać starań, aby nie były narażone na szybką degradację czy zniszczenie poprzez nieodpowiednią temperaturę czy wilgotność. Zbyt wysoka lub niska wilgotność oraz temperatura mogą doprowadzić do zniszczenia książek czy innych dzieł sztuki jak obrazy i antyki.

Za wysoka wilgotność powoduje powstanie nalotu pleśni, zaś zbyt niska wilgotność powoduje, że delikatne przedmioty i powierzchnie są podatne na pęknięcia i złamania podczas przeglądania. Ważna jest również amplituda dobowa która w większości przypadków nie powinna być wyższa niż 2°C.

      Kontrola podczas transportu pozwala na zniesienie odpowiedzialności za dane uszkodzenia na rzecz przewoźnika, który nie dostosował warunków do ładunku jaki przewoził.

Urządzenia, które są w stanie przesłać powiadomienia pozwalają na zaalarmowanie przewoźnika, aby dostosował warunki by w ten sposób zapobiec degradacji cennych eksponatów.

 

      Urządzenia, które pozwolą na kontrolę w transporcie z zdalnym dostępem, nadadzą się również do kontroli stacjonarnej:

 

Urządzenia, które można umieścić wraz z ładunkiem do sprawdzenia czy dzieła były przewożone w odpowiednich warunkach:

 

      Przewoźnicy, którzy zajmują się transportem towarów wrażliwych powinni zwrócić uwagę na rejestratory temperatury i wilgotności z wbudowaną drukarką, pozwalającą na wydruk raportu po zakończeniu dostawy: