Skip to main content

Oszczędzanie energii – sposoby na zmniejszenie zużycia energii

 

  • Ogrzewanie domu, firmy - jakie zmiany można wprowadzać 
  • Sposoby oszczędzania energii grzewczej

 

 

      Rosnące rachunki za ogrzewanie domu czy firmy mogą być dobrym powodem, aby zacząć zarządzać temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach i sprawić by rachunki były niższe.

 

      Oszczędzanie energii w domu lub firmie potrzebnej do ogrzania wcale nie oznacza, że w pomieszczeniach będzie zimno. Najtańszym sposobem na ograniczenie kosztów jest montaż w każdym pomieszczeniu głowicy termostatycznej. Głowica taka pilnuje temperatury w pomieszczeniu: jak jest za wysoka to zamyka zawór, a jak spada to otwiera zawór z wodą zasilającą grzejnik. Głowica powoduje również to, że w domu będą bardziej stabilne temperatury pomiędzy pomieszczeniami. Każde będzie miało taką temperaturę jaka zostanie ustawiona na głowicy w ten sposób pomieszczenia nie będą przegrzewane, co będzie miało odzwierciedlenie w ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku.

 

Kolejnym przykładem oszczędzania energii w domu jednorodzinnym jest montaż termostatów pokojowych, pozwalają one na dokładną i precyzyjną regulację. Termostat umożliwia inną nastawę temperatury w trakcie obecności użytkowników i zmianę nastawy w czasie nieobecności np.: będąc w szkole, pracy na urlopie. Termostaty z wifi pozwalają dodatkowo automatycznie zmieniać nastawę po wyjściu z domu na podstawie lokalizacji w smartfonie. Termostat w każdym pomieszczeniu będzie pilnował, aby nie było ani za zimno ani za ciepło, ale również będzie obniżał temperaturę podczas nieobecności lub w nocy. Taka regulacja przynosi wymierne oszczędności energii w firmie i domu oraz gwarantuje komfort cieplny w pomieszczeniach.

 

Jako ciekawostkę dodamy, że ustawione na niższą temperaturę zasilania np.: kotły gazowe, pompy ciepła czy kotły węglowe uzyskują wyższą sprawność. Co za tym idzie więcej ciepła trafia do budynku, a mniej jest efektem ubocznym, który wyrzucany jest z kotłowni. Niższa temperatura zasilania nie powoduje obniżenia temperatury w pomieszczeniu, a jedynie wydłuża czas potrzeby na jej osiągnięcie.

 

Duży wpływ na koszt ma również parametr opisywany jako zapotrzebowanie budynku na ciepło, im zapotrzebowanie jest niższe tym oszczędniejszy jest budynek. Dobrą inwestycją jest ocieplenie budynku i przegród co poprawi współczynnik zapotrzebowania na energię i wpłynie na niższe rachunki za ogrzewanie.