Skip to main content

Montaż termostatów pokojowych – sprawdź jak zamontować termostat w swoim domu.

 

  • Rodzaje termostatów pokojowych 
  • Sposoby montażu termostatów 
  • Rozmieszczenie termostatów w domu/budynku 

 

Nowoczesne termostaty elektroniczne dają nam możliwość zarzadzania ciepłem w domu według preferencji użytkownika. Regulacja temperatury odbywa się za pomocą sterownika. Termostaty pokojowe wyposażone są w harmonogram sterujący, który możemy samodzielnie programować. Sterowanie urządzeniem i indywidualne ustawienie temperatury w danym pomieszczeniu obniża koszty energii.

Modele z funkcją WiFi pozwalają na łatwe sterowanie temperaturą w budynku z dowolnego miejsca na świecie. Zdalny dostęp - komunikacja za pomocą wi-fi umożliwia nam zmianę ustawień temperatur w poszczególnych pomieszczeniach z poziomu aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie jaki pokojowy regulator temperatury wybrać?

Przed wyborem zastanów się na kilkoma rzeczami: czy urządzenie ma mieć wyświetlacz dotykowy czy preferujesz raczej zmianę ustawień manualnie, za pomocą przycisków. Kolejny krok to wybór: czy chcesz sterować ogrzewaniem zdalnie, czy wystarczy Ci tylko zaprogramowanie ustawień temperatury na urządzeniu bez możliwości zarządzania sterownikiem pokojowym za pomocą telefonu. Przed samym zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych modeli tak by dopasować rodzaj czujnika temperatury. Część urządzeń ma wbudowany czujnik temperatury powietrza i możliwość zamontowania dodatkowego czujnika temperatury podłogi.

Termostat pokojowy przewodowy czy bezprzewodowy

Ostatnim ważnym elementem który będzie wpływał na cały montaż urządzenia jest jego sposób podłączenia: przewodowy lub bezprzewodowy.

W naszej ofercie posiadamy termostat bezprzewodowy TC320SR oraz gamę termostatów przewodowych:

TC210 / TC/210E,

TC320,

TC410+ / TC410+ WIFI

TC411

TC510+ / TC520+,

TC710 / TC710 WIFI / TC710B WIFI / TC720WIFITC720B WIFI

TC910+ / TC920+.

Sterowanie ogrzewaniem: montaż termostatów

Termostaty różnią się również sposobem montażu (natynkowo lub w puszcze elektrycznej).

Modele natynkowe to:

TC320 / Nadajnik TC320SR (odbiornik bezprzewodowy jest montowany w puszce)

TC411

Model TC320 zasilany jest bateryjnie TC411 zasilany jest z sieci 230V.

Modele podtynkowe:

TC210 / TC/210E,

TC410+ / TC410+ WIFI

TC510+ / TC520+

TC710 / TC710 WIFI / TC710B WIFI / TC720WIFI / TC720B WIFI 

TC910+ / TC920+

Jeżeli nie ma puszczonego przewodu pod termostat warto wybrać model bezprzewodowy TC320SR aby nie kuć ściany i dorabiać przewodu. Transmisja w takim termostacie odbywa się przy użyciu niskiej częstotliwości dzięki czemu pracują bez problemu na większych odległościach.

Podłączenie i instalacja urządzeń:

Termostaty montuje się tak aby w pozycji stojącej można było wygodnie sprawdzić temperaturę i zmienić nastawę, zazwyczaj jest to wysokość min. 1.5 m od podłogi. Z dala od przeciągów lub źródeł ciepła takich jak kaloryfery, otwarte kominki lub miejsc, gdzie pada bezpośrednie światło słoneczne.

Rozmieszczenie termostatów w budynku: 

Termostaty elektroniczne posiadają możliwość pracy z harmonogramem, obniżenie temperatury podczas nieobecności użytkowników w pomieszczeniu – pozwala to na oszczędzanie energii i obniżenie kosztów ogrzewania domu czy rachunków za gaz.

Największe korzyści przynosi instalacja termostatu w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu ustawiamy indywidualne harmonogramy nagrzewania dla każdego pomieszczenia.

 

Oto kilka przykładów:

  • Po wyjściu z domu, budynku firmowego – temperatura może automatycznie obniżać się we wszystkich pomieszczeniach. Przed powrotem programator może podwyższyć temperaturę.
  • Sypialnia to jedno z pomieszczeń w których spędzamy najmniej czasu w ciągu dnia. Termostat zamontowany w tym pomieszczeniu może mieć więc ustawioną niższą temperaturę w ciągu dnia, a grzanie w nocy. Godzinę przed pójściem spać termostat może rozpocząć nagrzewanie pomieszczenia.
  • Kuchnia, salon, to pomieszczenia z których korzystamy najczęściej - kiedy nie ma nas w domu temperatura powinna być niższa, przed naszym powrotem sterownik powinien rozpocząć nagrzewanie pomieszczenia. Kiedy idziemy spać temperatura w pomieszczeniu powinna zostać obniżona. Godzinę przed obudzeniem się termostat może rozpocząć nagrzewanie tego pomieszczenia by po przebudzeniu temperatura była dla nas optymalna i komfortowa.
  • Łazienka to pomieszczenie w którym chcemy mieć stałą temperaturę. Termostat tylko podczas naszej nieobecności w budynku może dokonywać zmiany temperatury na niższą. Natomiast kiedy przebywamy w budynku, niezależnie od pory dnia czy nocy – regulator pokojowy może utrzymywać stałą temperaturę powietrza.