Skip to main content

Mierniki wilgotności drewna

 

  • zasada pomiaru wilgotności drewna i materiałów
  • zakres pomiarowy
  • wilgotnościomierz do drewna: użytkownicy przyrządu pomiarowego

Miernik wilgotności: obsługa i pomiar

Mierniki wilgotności drewna oparte o metodę elektrometryczną zapewniają błyskawiczny i bezinwazyjny pomiar. Wystarczy zagłębić sondy kilka milimetrów w mierzonym drewnie i po chwili miernik wskaże zmierzoną wartość.

UNIT UT377A to urządzenie, które pozwala na szybki pomiar wilgotności drewna, pomiar 4 kategorii drzew w zależności od gęstości. Zakres pomiaru od 2 do 40% wilgotności, pomiar poddawany jest korekcji temperaturowej w zakresie od -10 do 60°.

CEM DT120 to miernik wilgotności drewna i miękkich materiałów budowlanych, pomiar dokonywany jest poprzez zagłębienie sond pomiarowych w mierzonym materiale i po kilku sekundach na wyświetlaczu prezentowany jest wynik. Zakres pomiaru dla drewna to od 6 do 44%, materiałów budowlanych od 0,2 do 2,0% a temperatury od 0 do 50°C.

Mierniki te mają podświetlany wyświetlacz i obudowy o kompaktowych wymiarach, pozwalające na noszenie urządzenia w kieszeni. Posiadają funkcję automatycznego wyłączenia dbającą o baterie z których zasilane są mierniki.

Dla kogo sprawdzi się taki przyrząd

Profesjonalny miernik wilgotności do drewna przeznaczony jest dla każdego, kto jest odpowiedzialny za odbiór materiałów drewnianych i drewnopodobnych. Tylko drewno o odpowiedniej wilgotności gwarantuje, że będzie ono trwałe i w odpowiedniej formie. Przydatny jest również podczas odbioru więźby dachowej, schodów drewnianych lub blatów czy nawet przy zakupie opału im suchsze jest drewno tym efektywniej i z mniejszą szkodą dla środowiska będzie spalany.

Mierniki stosowane one są na co dzień przez inspektorów budowlanych, stolarzy, dekarzy czy firmy zajmujące się obróbką drewna. Korzystają z niego również osoby zajmujące się wytwarzaniem produktów rękodzielniczych z drewna.