Skip to main content

5 najczęstszych problemów podczas remontu, które mogą Cię dużo kosztować

Najczęstsze problemy podczas remontu - jak uniknąć błędów i wykonać prace szybko i sprawnie. 

 

Planujesz remont? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Podczas remontu mieszkania lub domu można popełniać różnego rodzaju błędy. Mogą one skutkować m.in. dodatkowymi kosztami, opóźnieniami lub problemami z jakością wykonanej pracy. Uniknięcie tych najczęstszych problemów, które mogą wystąpić podczas remontu, wymaga prawidłowego planowania całego przedsięwzięcia. Przed rozpoczęciem prac warto przyjrzeć się kilku błędom remontowym i sposobom, jak im zaradzić lub ich nie popełnić.

Chcemy Ci dziś przedstawić, jak możesz uniknąć tych podstawowych błędów w czasie wykonywania remontu oraz prac budowlanych i nie przepłacić!

1. Brak planu remontu i błędne pomiary

Problem

Niewłaściwe rozplanowanie przestrzeni, ilości potrzebnego materiału budowlanego, terminów, niedoszacowanie wydatków. To wszystko wiąże się z pominięciem przygotowania planu remontu, który jest najważniejszą częścią całej inwestycji! Nie doprowadzaj sam na własne życzenie do chaosu i większych wydatków.

Rozwiązanie

Stwórz dokładny harmonogram remontu mieszkania czy domu. Pamiętaj też o planie rozmieszczenia mebli, sprzętów oraz punktów instalacyjnych czy gniazdek elektrycznych. Przykład: chcesz zamontować termostaty pokojowe podczas remontu. Dzięki nim chcesz zwiększyć swój komfort i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Jest to możliwe dzięki sterowaniu temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą znajdujących się w nich termostatów. Już na etapie planowania zastanów się, w jakich miejscach chcesz rozmieścić te urządzenia. Zwróć uwagę także na zalecenia producenta odnośnie instalacji i samego montażu ich w określonym miejscu. Termostaty powinny być montowane z dala od przeciągów lub źródeł ciepła takich jak kaloryfery, otwarte kominki lub miejsc, gdzie pada bezpośrednie światło słoneczne.

Gdy już zdecydujesz się na remont kuchni, łazienki, wymianę podłóg, tapetowanie lub malowanie ścian, to musisz dokładnie obliczyć odpowiednią ilość materiału. Nie tylko kolorystyka ma tutaj znaczenie! Najpierw należy skrupulatnie wymierzyć ściany i podłogi. Znając dokładną powierzchnię, na pewno kupisz wystarczająco dużo farby, płytek, glazury, paneli czy tapet (pamiętaj o zapasie). W mierzeniu bez popełnienia błędów przyda Ci się narzędzie do pomiaru pola powierzchni, odległości czy wysokości. Jest nim na przykład dalmierz laserowy. Warto pomyśleć także o dodatkowym czasie na nieprzewidziane prace oraz związanych z nimi ewentualnych kosztach! W razie kłopotów z planowaniem rozważ konsultacje z architektem lub projektantem wnętrz.

Planujesz tylko niewielkie zmiany typu malowanie ścian lub wymiana mebli? Przed zaplanowaniem rozmieszczenia i przykręcaniem do ścian np. szafek wiszących lub regałów, sprawdź za pomocą specjalistycznego przyrządu dane miejsca na obecność przewodów elektrycznych w ścianie.

2. Niedokładność w przygotowaniu powierzchni i nieodpowiednie materiały

Problem

Niedokładne przygotowanie powierzchni może prowadzić do problemów z wykończeniem, estetyką i trwałością. Czy wiesz, że niewłaściwe przygotowanie powierzchni może prowadzić do odspajania się materiałów? Kolejną pomyłką podczas przeprowadzania remontu jest użycie materiałów nieprzeznaczonych do danego pomieszczenia.

Rozwiązanie

Dobierz najlepsze materiały i odpowiednio przygotuj powierzchnię pod nie. Starannie dobrane do pomieszczenia materiały zapobiegną problemom związanym z zawilgoceniem. Dokładne przygotowanie powierzchni jest kluczowe dla uzyskania trwałego i estetycznego wykończenia. Powinieneś odpowiednio oczyścić i wyrównać powierzchnię przed rozpoczęciem prac. Przed montażem materiałów budowlanych sprawdź też wilgotność wylewki, posadzki, podłoża, betonu, cementu czy gipsu, by rezultat był solidny i trwały. Niezawodnym pomocnikiem na tym etapie może okazać się miernik wilgotności betonu, który za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości zmierzy, czy podłoże jest gotowe na dalsze prace remontowe

3. Oszczędności, które się mszczą

Problem

Zbyt duże oszczędności na materiałach i zatrudnianiu specjalistów usług remontowych mogą prowadzić do poważnych problemów w trakcie i po remoncie. 

Rozwiązanie

Podpowiadamy - wykonaj dokładny kosztorys, a następnie dolicz pewien margines na niespodziewane wydatki. Wybór tańszych, ale też niższej jakości materiałów może skutkować koniecznością ich szybkiej wymiany. Nie warto oszczędzać przede wszystkim na materiałach, które będą miały bezpośredni kontakt z wodą lub wilgocią.Nieodpowiedni dobór firmy remontowej może się wiązać z nieplanowanym zakresem prac i - co za tym idzie - dodatkowymi kosztami. Inwestycja w jakość materiałów i doświadczonego wykonawcę z referencjami pomoże uniknąć tych problemów i przyniesie korzyści w dłuższej perspektywie.

4. Zaniedbywanie aspektów energetycznych w trakcie remontu

Problem

Brak uwzględnienia aspektów energetycznych może prowadzić do wyższych rachunków za energię. 

Rozwiązanie

O czym należy pamiętać? Ze względu na zmieniające się przepisy i świat idący do przodu stawiaj na oszczędne rozwiązania: izolacja termiczna, energooszczędne okna i drzwi, systemy ogrzewania, termostaty pokojowe. Unikniesz dzięki temu kolejnego, czasochłonnego generalnego remontu w bliskiej przyszłości. Inwestycja w energooszczędne rozwiązania zwróci się w postaci oszczędności na rachunkach za energię.

5. Brak zdjęć i dokumentacji instalacji

Problem

Brak dokumentacji instalacji elektrycznej i hydraulicznej utrudnia niektóre prace budowlane w późniejszych modernizacjach. 

Rozwiązanie

Przed zakończeniem prac zrób zdjęcia kluczowych instalacji, szczególnie elektrycznej i hydraulicznej. To ułatwi ewentualne naprawy czy rozbudowy w przyszłości - zarówno Tobie, jak i ekipie fachowców. Wykorzystanie wykrywacza przewodów podczas prac pomoże Ci szybko i sprawnie dowiedzieć się, gdzie znajdują się kable w ścianie. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń. Kosztowna naprawa elektryki nie jest nikomu potrzebna, prawda?

Remont mieszkania i remont domu bez problemów

Traktuj ten wpis jako mały poradnik. Zapisz go sobie i wracaj w razie potrzeby. Przestrzegaj tych kilku prostych zasad, a unikniesz wielu problemów. Pamiętaj, że choć popełnianie błędów podczas remontu jest niemal nieuniknione, odpowiednie planowanie, staranne badanie rynku i elastyczność mogą pomóc w ich zaradzeniu. Inwestycja w jakość, przewidywanie dodatkowych kosztów i czas na niespodzianki to klucz do udanego remontu. Artykuł zawierał wskazówki, które pomogą uniknąć najczęstszych błędów podczas remontu mieszkania lub domu.

Na koniec ostatnia rada! Nie ma znaczenia czy jesteś złotą rączką i robisz wszystko sam, czy inwestorem zatrudniającym architekta, glazurnika, malarza. Niech te wskazówki sprawią, że kolejne wyzwanie z przeprowadzeniem remontu domu czy mieszkania będzie bezstresowe i ekscytujące. Ciesz się takimi sytuacjami i piękną przestrzenią wokół siebie na dłużej.