Skip to main content

Świadectwo sprawdzenia i wzorcowania - jakie są różnice.

 

Świadectwo sprawdzenia – na czym polega?

Świadectwo sprawdzenia to dokument wystawiany przez dane laboratorium po przebadaniu urządzenia na zgodność pomiarów z dokładnością zapisaną przez producenta w instrukcji obsługi czy karcie katalogowej.

Świadectwo takie można wystawić na prawie każdy rodzaj urządzenia. Jest to usługa realizowana na prośbę klienta.

 

Świadectwa sprawdzenia – czas realizacji.

Czas realizacji w zależności od świadectwa waha się od ok 7 dni 14 dni roboczych.

Świadectwo sprawdzenia – cena.

Każde zlecenie wykonania takiej usługi jest wyceniane indywidualnie. Jeśli są Państwo zainteresowani zleceniem wykonania takiej usługi prosimy o kontakt.

 

Świadectwo wzorcowania – na czym polega?

Świadectwo wzorcowania to certyfikat wydawany przez laboratoria, które badają dane wartości fizyczne, podstawowy podział takich świadectw dotyczy typu jednostki wzorcującej.

Wystawiane są przez podstawowe laboratoria lub laboratoria, które przeszły certyfikację przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA) – jest to najwyższy dokument wzorcowania uznawany przez sądy.

Świadectwa takie wystawiane są również w różnych zakresach, np. jeżeli chodzi o temperaturę to może być jedna próbka lub 3 w podstawowych punktach pomiarowych lub wybranych przez klienta – zarówno laboratoria podstawowe jak i te z aprobatą PCA pobierają dodatkowe opłaty i obarczone są dłuższym czasem realizacji takiego dokumentu.

 

Świadectwa wzorcowania – czas realizacji.

Na podstawowe świadectwo czas oczekiwania to ok 14 dni, jeżeli chodzi o świadectwo z PCA to czas oczekiwania wynosi ok 21 dni roboczych.

Świadectwa realizowane są na urządzenia z rejestracją jak i bez rejestracji wartości fizycznych jak:

  • temperatura (powietrza, ciał stałych (dotykowo lub pirometrem))

  • wilgotność (powietrza, ciał stałych)

  • stężenia gazów palnych

  • stężenia czynników chłodniczych

  • intensywności oświetlenia

  • prędkości wiatru

  • i wielu innych

Świadectwo wzorcowania – cena.

Każde zlecenie wykonania takiej usługi jest wyceniane indywidualnie. Jeśli są Państwo zainteresowani zleceniem wykonania takiej usługi prosimy o kontakt.

 

Kiedy urządzenie powinno mieć wykonane świadectwo wzorcowania?

Świadectwo warto posiadać, jeżeli nie ma ściśle określonego regulaminu, który mówi o tym czy urządzenie powinno je posiadać czy nie. Niepodważalne świadectwo jest wydawane przez ośrodek z aprobatą PCA, gdy nie ma informacji jaki zakres powinien być wykonany, najlepiej jest wybrać zakres świadectwa który odpowiada np. temperaturom przewożonych produktów.