Skip to main content

Sonometry - mierniki natężenia dźwięku

Sonometry to mierniki głośności podające wynik pomiaru w dB. Urządzenia te w zależności od modelu posiadają możliwość pomiaru z filtrem A – odpowiadający ludzkiemu uchu lub C – charakterystyka płaska (służy do pomiaru głośności urządzeń i maszyn).

Mierniki głośności UNIT UT353 i UT353BT posiadają tylko filtr A; zakres pomiarowy 30 – 130dB; dwie częstotliwości próbkowania: wysoka – 8 próbek na sekundę i niska 1 próbka na sekundę; podświetlany wyświetlacz; wskazanie minimalnej i maksymalnej wartości i wstrzymanie zmierzonej wartości.

Model UT353BT dodatkowo posiada możliwość przekazywania wyników pomiarów bezpośrednio do aplikacji na smartfonie poprzez bluetooth.

Mierniki głośności marki CEM występują w dwóch wersjach:

- w multimetrze środowiskowym DT51 jest to świetne uzupełnienie miernika – pozwala na satysfakcjonującą jakość pomiaru. Zakres pomiaru to 30 – 100dB dla charakterystyki C

- w sonometrze z możliwością rejestracji DT95, zakres pomiarowy to 35 – 130db w dwóch charakterystykach z A i C. Rejestrator posiada podświetlany wyświetlacz, bargraf ułatwiający odczyt, pamięć maksymalnej i minimalnej wartości i funkcję wstrzymania zmierzonej wartości. Urządzenie to posiada możliwość rejestracji poziomów głośności w aplikacji na smartfonie. Może być wykorzystywane jako rejestrator warunków pracy, określenia szkodliwości otoczenia lub głośności maszyn.